Fotoalbum från premieringen 2010

Vår premiering


Liten sammanfattning 2010:

Av premieringens visade 1, -2, -3 och 4 åringar fördelar sig resultatet så här:

1 åriga nordsvenskar
klass I: 7 st
klass II: 3 st

2 åriga nordsvenskar
klass I: 4 st
klass II: 2 st

3 åriga nordsvenskar
klass I: 4 st
klass II: 4 st

4 åriga nordsvenskar
klass I: 4 st
klass II: -


7 st 3 åringar av totalt 8 stycken gjorde det frivilliga körprovet - FKP.

2 st 4 åringar av totalt 4 stycken körde för körbarhetsintyget - KBI.

Av föreningens medlemmar lyckades Emma Olofsson och Samba mycket bra med hela 48 p av 50 möjliga på KBI körningen. Åsa Friman och Starrikes Karisma på 40 poäng.

I det frivilliga körprovet för 3 åriga nordsvenskar körde bl a Roland Karlsson och Vilma 23 poäng av 25 möjliga.

Även medlemmarnas hästar knep några bra placeringar.

1 års ring ston
1.a plats: 40 p. Delisia e. Lipton 1984
Uppf & äg. Christian Gustavsson, G:a Prästgården, Hult


2 års ring ston
1.a plats: 40 p. Dilona e. Orm 1861
Uppf. & äg: Elsa & Göran Klarin, Eksjö


3 års ring ston
1.a plats: 40 p. Wilma e. Vikt 1907
Uppf. & äg. Roland Karlsson & Ewa Fredriksson, Södra Kulla 1, Eksjö


3 års ring valacker
1.a plats: 40 p. Garp e. Kronprins 1946
Uppf. & äg. Erland Stenström, Kongseryd, Nässjö


4 åriga ston
1.a plats: 43 p. Starrikes Karisma e. Kronprins 1946.
Uppf. Roger Håkansson, Skillingaryd.
Äg. Åsa Friman, Nässjö



Grattis till fina resultat och lycka till !


************************************************************
Sommarpremiering 2010:

Ring 1: Katalognr: 45-49 samt 57-91 Kurt Larsson

Ring 2: Katalognr: 26-44, 50-56 samt 92-98 Liselott Erixon


Det kommer köras FKP - frivilligt körprov för 3 åringar, KBI - körbarhetsintyg för 4 åringar, körprov för stamboksföring, samt exteriörbedömningar, pausuppvisningar och sundhetskontroller för avelshingstar.
Premieringen är öppen för alla hästraser och den nordsvenska brukshästen är i klar majoritet hos oss denna dag.
Domare är Kurt Larsson och Liselott Erixson. Kördomare: Tobias Sandahl.
Servering finns på plats och en och annan försäljare kan också finnas.


Anmälda nordsvenska hästar och resultat, Norra Ljunga 2010:
Vänligen maila webbmaster om fel upptäcks i nedanstående text.

Önskas den totala resultatlistan hänvisar vi till: www.svehast.se


Hingst född 2009

57. Elon
H född 2009 hos Göran Jonasson, Torsås
e. Elveligutten 1959
u. Ronja 23286
ue. Rolex 1937
Äg. Göran Jonasson, Brändebo 204, Torsås
8-8-7-8-7=38 p Klass I
1/3

58. Stallargårdens Caiser
H född 2009 hos Carina Arvebrink, Rydaholm
e. Odar 1859
u. Coretta 22878
ue. Danilo 1742
Äg. Anna Andersson, Dovhjortsstigen 12, Jönköping
8-7-7-7-7=36 p Klass II
3/3

59. Stallargårdens Midas
H född 2009 hos Carina Arvebrink, Rydaholm
e. Moklompen 1966
u. Yrja 22-96-0049
ue. Fjell-Jo 1724
Äg. Elaine Pruss c/o C Arvebrink, Torp Stallargård, Rydaholm
7-8-7-8-7=37 p Klass II
2/3


Valack född 2009

60. Jack
V född 2009 hos Kjell Larsson, Burseryd
e. Gimli 1965
u. Gullita 23359
ue. Bonus 1844
Äg. Anders Holmberg, Fållinge Backen, Smålandsstenar
8-8-8-8-8=40 p Klass I


Ston födda 2009

61. Delisia
S född 2009 hos Christian Gustavsson, Hult
e. Lipton 1984
u. Dita 23360
ue. Sand 1888
Äg. Christian Gustavsson, G:a Prästgården, Hult
9-8-7-8-8=40 p Klass I
1/6

62. Feja TILL SALU !
S född 2009 hos Christian Gustavsson, Hult
e. Silfvers Oktav 1862
u. Felicia 23066
ue. Juvenal 1799
Äg. Christian Gustavsson, G:a Prästgården, Hult
8-7-7-8-8=38 p Klass I
5/6

63. Filippa
S född 2009 Anna Kvarnlin Fingal, Huskvarna
e. Vimmel 1974
u. Fabiola 22917
ue. Teige-Blesen 1872
Äg. Anna Kvarnlin Fingal, Rudu, Huskvarna
8-8-8-8-7=39 p Klass I
3/6

64. Glimma
S född 2009 Kjell Larsson, Burseryd
e. Gimli 1965
u. Vilma 22-03-0130
ue. Vikt 1907
Äg. Åke Larsson, Stavås, Ekekullen, Burseryd
8-8-7-7-7=37 p Klass II
6/6

65. Hlin
S född 2009 Emma Norén & Fredrik Axelsson, Moheda
e. Lundar 1948
u. Julia 23199
ue. Järpe 1801
Äg. Fredrik Axelsson, Ryd Fällagård 2, Moheda
9-8-7-8-7=39 p Klass I
2/6

66. Star
S född 2009 Mats-Erik Wallentin, Burseryd
e. Gimli 1965
u. Ella 22570
ue. Bonus 1844
Äg. Alf Larsson, Yttre Lalabo, Burseryd
8-7-7-9-7=38 p Klass I
4/6


Ston födda 2008

67. Annie
S född 2008 Ulf Magnusson, Sävsjö
e. Lipton 1984
u. Alice 23139
ue. Silfvers Oktav 1862
Äg. Josefin Friman, Källeryd Tallåsa, Sävsjö
9-8-8-7-7=39 p Klass I
2/6

68. Dilona
S född 2008 hos Elsa & Göran Klarin
e. Orm 1861
u. Dilba 22030055
ue. Joar 1812
Äg. Elsa & Göran Klarin, Holma, Eksjö
9-8-7-8-8=40 p Klass I
1/6

69. Diwa
S född 2008 hos Elsa & Göran Klarin, Eksjö
e. Joar 1812
u. Dotty 22643
ue. Granat 1758
Äg. Elsa & Göran Klarin, Holma, Eksjö
8-8-8-7-7=38 p Klass I
4/6

70. Doris
S född 2008 hos
e. Orm 1861
u. Dis 23343
ue. Nalle 1848
Äg. Lena Holmberg/ Roy Johansson Melgäng Österbo, Hjorted
8-7-7-7-8=37 p Klass II
5/6

71. Polly
S född 2008 Ingvar Lundin, Eksjö
e. Joar 1812
u. Fanny 22-98-0153
ue. Mycklar 1778
Äg. Arne Lindberg, Eksjö
8-7-7-7-8=37 p Klass II
6/6

72. Velina
S född 2008 hos Ulf Magnusson, Sävsjö
e. Silfvers Oktav 1862
u. Villma 23349
ue. Helmer 1822
Äg. Ulf Magnusson, Örsby, Sävsjö
8-7-8-8-8=39 p Klass I
3/6

Valacker födda 2007

73. Garp
V född 2007 hos Erland Stenström, Eksjö
e. Kronprins 1946
u. Glimma 23209
ue. Mycklar 1778
Äg. Kongseryds HBV AB, Kongseryd, Nässjö
8-8-8-8-8=40 p Klass I
FKP 5-4-4-4-4=21 p

Valacker födda 2006

74. Atlas
V född 2006 hos
e. Vind 1942
u. Mysan 23140
ue. Ägir 1782
Äg. Lena Holmberg/ Roy Johansson Melgäng Österbo, Hjorted
8-8-7-8-7=38 p Klass I
KBI 8-10-8-8-9=43 p

Ston födda 2007

17. Beda
S född 2007 hos Olle Blomqvist, Habo
e. Granat 1758
u. Julita 22-97-0104
ue. Juvenal 1799
Äg. Emelie Blomqvist, Jönköping
7-8-7-8-7=37 p Klass II
5/7
146,5 cm
FKP 4-4-4-4-4=20 p

18. Flisan
S, Fx, ljmos, stjm, född 2007 hos Åsa Svensson, St Olof
e. Moklompen 1966
u. Felicia 22000024
ue. Faxus 1875
Äg. Jani Lindgren, Strandväg. 4 A, Nässjö
7-7-7-7-6=34 p Klass III
7/7
FKP 5-4-4-4-4=21 p

19. Freja
S, Br, född 2007 hos Dag-Henrik Arvidsson, Bottnaryd
e. Granat 1758
u. Ronja 23203
ue. Smidig 1841
Äg. Dag- Henrik Arvidsson, Skällingsö, Bottnaryd
8-8-7-8-7=38 p Klass I
3/7
FKP 5-4-4-4-4=21 p

20. MM Augustina
S född 2007 hos Margareta Sandberg, Växjö
e. Elveligutten 1959
u. Bodaholms Farixa 23217
ue. Faxe 1811
Äg. Marcus & Margareta Sandberg, Näktergalsvägen, Växjö
8-8-7-9-8=40 p Diplom Klass I
2/7
1,51 cm

21. Wilma
S, Br, vhip, född 2007 hos Roland Karlsson, Eksjö
e. Vikt 1907
u. Eijra 23206
ue. Mycklar 1778
Äg. Roland Karlsson & Ewa Fredriksson, Södra Kulla 1, Eksjö
8-8-8-8-8=40 p Diplom Klass I
1/7
1,56 cm
FKP 4-4-5-5-5=23 p

22. Zalvia
S född 2007 hos Ulf Magnusson, Sävsjö
e. Silfvers Oktav 1862
u. Zanita 23212
ue. Helmer 1822
Äg. A Jurgensen & T Skönalyckan, Bergunda Ekebergshult, Växjö
8-8-7-7-7=37 p Klass II
4/7
151 cm
FKP 4-4-5-4-4=21 p

23. Lill-Pia
S född 2007 hos Wiktoria Lindqvist, Moheda
e. Orm 1861
u. Pärla II
ue. Banér 1702
Äg. Wiktoria Lindqvist, Södra Källevik, Moheda
7-7-7-8-7=36 p Klass II
6/7
146 cm
FKP 5-4-5-4-5= 23 p


Ston födda 2006 och tidigare

76. Liv
S född 2006
e. Skrimsblessen 1945
u. Hanny 23141
ue. Skjerdingsson 1839
Äg. Rolf Eriksson, Klocklidsvägen, Horn
8-8-7-8-8=39 p Klass I
3/4

77. Tuva
S född 2006
e. Radar 1955
u. Ellinor 22722
ue. Mycklar 1778
Äg. Åke Steen, Övlandehult, Kvillsfors
8-8-7-8-7=38 p Klass I
4/4
Prem. B
Avkomma:
2010: e. Rapid 1879

78. Starrikes Karisma
S Ljbr, stj född 2006 hos Roger Håkansson, Skillingaryd
e. Kronprins 1946
u. Rosi 22724
ue. Obelisk 1857
Äg. Åsa Friman, Hult Norrgård, Nässjö
10-9-7-9-8=43 p Klass I
1/4
KBI 7-9-8-8-8=40 p

79. Samba
S född 2006 hos Wåge Sjöberg, Huskvarna
e. Ynar 1819
u. Sorina 22227
ue. Elldor 1743
Äg. Emma Olofsson, Huskvarna
8-8-8-9-8=41 p Klass I
2/4
KBI 8-10-10-10-10=48 p

80. Boogårds Esmaralda S T R U K E N
S född 2005 hos Per-Arne Ytterbring
e. Bronson 1944
u. Emmy 23072
ue. Gorm 1892
Äg. Per-Arne Ytterbring, Boo Gård, Mönsterås

81. Vindsy
S född 2005 hos Lennart Andersson, Södra Vi
e. Vind 1942
u. Vitsippa 23077
ue. Ene-Blacken 1923
Äg. Gabriella Hildingsson, Sävsjö Säteri, Sävsjöström
8-8-8-7-7=38 p Klass I
Prem. B
Avkomma:
2009 sto e. Rolex 1937 - Vimsa

82. Gimla
S född 2004 hos Anne Hummel, Skepplanda
e. Gorm 1892
u. Illma 23043
ue. Magaluffe 1893
Äg. Jörn Antonischki, Juvanssträte, Fågelmara
9-8-8-8-8=41 p Klass I
Prem. B
Avkomma:
2010 e. Isidor 1976

83. Disa
S född 2003 hos Kenneth Fritz, Nässjö
e. Rolex 1937
u. Dolly 22932
ue. Mycklar 1778
Äg. HS Ingelstadsgymnasiet, Ingelstad
9-9-8-8-8=42 p Klass I
Prem. AB
Avkomma:
2010 Lage e. Léon 1936

84. Emmy 23072
S född 1999 hos
e. Gorm 1892
u. Erika 21503
ue. Troman 1726
Äg. Per-Arne Ytterbring, Boo gård, Mönsterås
Prem: A, 90 avkommepoäng
Avkommor:
2005: Sto e. Bronson 1944 - Boogårds Esmeralda 22-05-0050
2006: Sto e. Heirums Nils 1958 - Boogårds Enja 22-06-0051
2007: Sto e. Heirums Nils 1958 - Boogårds Estrella
2010: e. Nalle 1848

85. Gulle-Mor
S född 1998
e. Brunte 1873
u. Gull-Maj 22514
ue. Bonus 1844
Äg. Jimmy Danielsson, Kettilstorp Gård, Huskvarna
7-8-7-8-8= 38 p Klass I
Prem:
Avkomma:
2002 Hingst e. Vikt 1907 - Otto
2010 Sto e. Granat 1758 - Agnes

86. Ägiria
S född 1998 hos Anne Larsson, Södra Vi
e. Ägir 1782
u. Lillan 22714
ue. Valle 1618
Äg. Henrik Nielsen, Hässleby, Björkeberg, Mariannelund
Ej stamboksförd, ej utfört bruksprov.
Avkommor:
2004: Sto e. Orm 1861 - Quin
2008: Hingst e. Heirums Nils 1958 - Isedor
2010: E. luxor 1999

87. Coretta 22878
S född 1991
e. Danilo 1742
u. Carmen 21357
ue. Rollo 1638
Äg. Carina Arvebrink, Torp Stallargård, Rydaholm
Prem: A, 80 avkommepoäng
Avkommor:
2002: Sto, e. Hilmer 1833 - Colette
2003: Sto, e. Silfvers Oktav 1862 - Stallargårdens Convalj
2005: Sto, e. Bonus 1844 - Stallargårdens Corona
2007: Hingst, e. Orm 1861 - Stallgårdens Caliber
2009: Hingst, e. Odar 1859 - Stallgårdens Caiser

88. Sabina
S född 1989 hos Sten-Gunnar Hörberg, Vetlanda
e. Galär 1757
u. Steggy 20441
ue. Mod 1602
Äg. Ellinor Hörberg, Sand, Vetlanda
Prem. B
Avkomma:
2010: e. Gutta 1960

tidigare godkända hingstar för sundhetskontroll

89. Gimli 1965
H född 2002 född hos Cecilia Erikson, Vreta Kloster
e. Tagg 1895
u. Lina 22900
ue. Obelisk 1857
Äg. Kjell Larsson, Burseryd
Utan anmärkning - ua

90. Rapid (W)1879
H född 1990 hos Alvar Wåhlin, Edsbro
e. Haugsvarten 1760
u. Evelyn 20887
ue. Öjne (W) 1691
Äg. Malin Gustafsson, Lenhovda
Utan anmärkning - ua

91. Silfvers Oktav 1862
H född 1988 hos Susanne & Rune Silfver, Frösön
e. Inform 1787
u. Silfvers Donna 21393
ue. Egal (W) 1730
Ägare: Susanne & Rune Silfver, Frösön
Station: Ulf Magnusson, Örsby, Sävsjö
Utan anmärkning - ua


  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •